10 . refused . reduced

by ba.fnu

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    222 CZK  or more

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  All recycled paper. Zero plastic. Shame the CD spoils it a bit.

  Includes bonus track Jsem já synek feat beat bouet trio . faya_gur chantou lead . b-key bouèze bigbass . t-burt beat bouet

  Includes unlimited streaming of 10 . refused . reduced via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 10 days
  edition of 500 

    444 CZK or more 

   

 • Full Digital Discography

  Get all 4 ba.fnu releases available on Bandcamp and save 25%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of 10 . refused . reduced, Jsem já synek (krajcipolka/chapelloise), YFK~2016, and 1 . rethinked . reused . recycled. , and , .

    272.25 CZK or more (25% OFF)

   

1.
kdo se v pátek . obkročák_polka kdo se v pátek roznemůže, tomu žádný nepomůže. ani pán bůh všemohúcí, co má všecko ve své moci. dyž člověka k hrobu vezú přátelé se u něj sejdú, o statek se pohádajú. tys dostal moc a já málo, na toho se nedostalo. dyž já umřu, co mně dátě? košulenku, bílé gatě. kúsek dřeva lipového, co by byla truhla z něho. na tej truhle slovo boží, by věděli, kdo tu leží. leží, leží, ležet bude, až ten anděl trúbit bude. . he who sickens on a friday, is beyond all kinds of helping. not even lord god almighty who has in his power everything. when a man goes to his grave his friends all gather round it and argue about his estate. you got too much and i not enough, and this one didn’t get any stuff. when i die what will you give me? a neat shirt and white britches. timber from a linden tree, what a coffin that would be. the word of god upon that coffin, so they know who lies within. he lies, he lies, lies underground until the angel’s horn does sound.
2.
3.
ej lásko . mazurka valse ej, lásko, lásko, ty nejsi stálá, jako voděnka mezi břehama. voda uplyne, láska pomine jako lísteček na rozmarýně. postavím klášter mezi horami, tam budu bývat bez milování. bez milování tam budu bývat, nedám se více panenkám klamat. . oh love, love, you are not constant, like water between the riverbanks. water passes, love moves on like leaves of rosemary. i’ll build a monastery in the mountains where i’ll live without loving. without loving i will live there and be deceived by fair maids no more.
4.
he was little black boy people liked him he was cute and cuddly but then all of sudden he turned white and became pretty ugly he loved little kids and touching his junk indecent exposure and then his nose fell of drugs and drinking and the show was over
5.
6.
školácká . školácká_pas de sept když jsem chodil do školy. učil jsem se litery: odin, dva, tri, četyre, pjať, išel zajčik paguljať. a když někdo nevěděl, učitel jim pověděl. Hůlčičkou, paličkou, každý sa jich dozvěděl. potom přišel listopad. škoda, Váňo, nastokrát. ojojoj, ojojoj ubjegajeť zajčik moj. dál jsem chodil do školy, učil jsem se litery. Jedna, dvě, tři, čtyři jsou teď moje litery. jedna, dvě, tři, čtyři, pět, třicet už uteklo let. ivan je jako dřív, nestárne a nemoudří. dal jsem děti do školy, učíme se litery: odin, dva, tri, četyry, co kdyby se vrátili. . schooldays when i used to go to school i learned my lessons: один, два, три, четыре, пять a bunny went for a walk. and if nobody could understand, the teacher gave a helping hand with a big rod and a stick and everybody learned real quick. then when november came around what a pity, vanyo, a hundred times. ah, oh, oh, oh, oh, oh, then my rabbit ran away. i kept on going to school, i learned my numbers. one two three four those are now my numbers. one, two, three, four, five, thirty years have flown by. ivan is the same as ever, aging, but none the wiser. i sent my children to school we learn our lessons: один, два, три, четыре, пять, what if they came back again?
7.
8.
9.
10.

about

ba.fnu . 10 . refused . reduced
the songs you know and like . only shorter . and only some of them

credits

released January 26, 2019

mikulás strings . šimon keys . daniel wheel

recording_mix_master 3bees.cz . design lu . translations jeremy_king

(c) 2018

license

all rights reserved

tags

about

ba.fnu Prague, Czech Republic

ba.fnu. bal folk nuevo. tramiditional dance music. bal folk and fest-noz tunes, rhythms & compositions with a czech twist.

contact / help

Contact ba.fnu

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

If you like ba.fnu, you may also like: